“Доступні ліки” на Вінниччині: як і де пацієнтові отримати безоплатні ліки
13:00 26.11.2021
269

 

За програмою “Доступні ліки” жителі Вінницької області можуть отримати 354 лікарських засоби безоплатно або з невеликою доплатою. Кількість аптек в області, де можна отримати ліки за електронним рецептом — 390. Де і як пацієнтові отримати потрібні ліки?  

 “Доступні ліки” — програма, яка дозволяє пацієнтам отримувати в аптеках безоплатні або за невелику доплату ліки від серцево-судинних хвороб, діабету ІІ типу, бронхіальної астми, розладів психіки та поведінки, епілепсії та нецукрового діабету. А також препарати для профілактики інсультів та інфарктів. 

 

З 1 жовтня “Доступних ліків” стало більше, і тепер до програми включено 354 лікарські засоби. З них:

· 198 — серцево-судинні хвороби; 

· 51 — діабет ІІ типу;

· 27 — профілактика інсультів та інфарктів;

· 16 — бронхіальна астма;

· 30 — розлади психіки та поведінки; 

· 27 — епілепсія;

· 5 — нецукровий діабет.  

У 2021 році лікарі виписали пацієнтам Вінницької області більше 533,7 тис. електронних рецептів за програмою. Із них погашено, тобто пацієнти отримали необхідні їм ліки — 462,4 тис. рецептів. 

 

Розподіл виписаних рецептів у Вінницькій області за групами хвороб: 


· Серцево-судинні захворювання — 353,8 тис.;  

· Цукровий діабет II типу — 104,6 тис.; 

· Профілактика інфарктів та інсультів — 60,3 тис.;   

· Бронхіальна астма — 14,6 тис.;

· Психічні розлади. Епілепсія — 218;

· Ревматичні хвороби — 95;

· Нецукровий діабет — 57. 

 

“Програма реімбурсації з кожним роком розширюється, тим самим покриваючи все більше груп пацієнтів, яким потрібні ті чи інші ліки. Донедавна до програми входили лікарські засоби лише для лікування серцево-судинних захворювань, бронхіальної астми та цукрового діабету ІІ типу. Сьогодні маємо вже 7 нозологій, які охоплює програма. 

 

Кількість аптек, де можна отримати ліки, також постійно збільшується — на сьогодні їх аж 390 у Вінницькій області. Особливо тішить те, що до програми доєднується все більше аптек із сільської місцевості”,—  ділиться успіхами програми директорка Центрального міжрегіонального департаменту НСЗУ Алла Горбатюк.

 

Лікарські препарати з реєстру програми “Доступні ліки” можна отримати винятково за електронним рецептом. 

Щоб отримати препарати за програмою “Доступні ліки”, потрібно зробити два кроки:

1.    Звернутись до лікаря, який випише вам електронний рецепт на ліки:

· Це може бути ваш сімейний лікар;

· При цукровому діабеті електронний рецепт на ліки може виписати ендокринолог або сімейний лікар; 

· Ліки при розладах психіки та поведінки виписує психіатр; 

· А у випадку епілепсії — невролог або психіатр.  

 

В електронному рецепті буде зазначена міжнародна непатентована назва препарату – діюча речовина. 

 

На ваш телефон надійде смс з номером рецепту, який необхідно назвати в аптеці. Якщо у вас немає мобільного телефону, лікар надасть інформацію про рецепт на папері.

 

Електронний рецепт можна одержати без особистого прийому у лікаря. Але дистанційні комунікації потрібно узгодити з лікарем заздалегідь.


 

2.            Прийти до аптеки, яка бере участь у програмі, назвати номер рецепту та обрати потрібні ліки. Знайти аптеки допоможе мапа з аптеками на дашборді НСЗУ —  “Електронна карта аптек-учасниць програми реімбурсації лікарських засобів”. 

 

Національна служба здоров’я України адмініструє програму “Доступні ліки” та відшкодовує аптекам кошти за ліки, які отримали пацієнти. За 2021 рік НСЗУ відшкодувала аптекам Вінниччини більше 28 млн грн. 

 Саме механізм реімбурсації, що закладений в основу програми “Доступні ліки”, робить лікування хронічних захворювань доступнішим. Адже пацієнтам, які через свій стан здоров'я потребують постійного прийому певних ліків, НСЗУ компенсує витрати на ліки. Тому закликаємо пацієнтів, яким потрібні перераховані ліки, не зволікати і доєднуватися до програми “Доступні ліки”! 

Автор: Даша Драгоманова
Читайте також