ЄС підтримує тренінг для українських науковців із застосування ДНК для ідентифікації тисяч зниклих безвісти під час війни
16:17 13.11.2022
253

За фінансової підтримки Служби інструментів зовнішньої політики Європейського Союзу, експерти українського Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру (ДНДЕКЦ) та Національної поліції МВС України 11 листопада завершили тижневий тренінг із застосування процесу ідентифікації на основі ДНК у штаб-квартирі Міжнародної комісії з питань зниклих безвісти (МКЗБ) у Гаазі. 

МКЗБ допомагає Україні розробити широкомасштабний процес ідентифікації на основі ДНК, який забезпечує наукову точність і через належний ланцюжок контролю пов’язує особи зниклих безвісти з місцями злочинів, забезпечуючи високий рівень розслідування тисячі справ зниклих безвісти людей, з якими стикається Україна. 

Сучасна лабораторія МКЗБ з ідентифікації людини (HID) розташована в її штаб-квартирі в Гаазі та має високорозвинені можливості для отримання профілів ДНК із дуже складних випадків невпізнаних людських останків. МКЗБ провела найбільшу в світі програму ДНК-тестування зниклих безвісти осіб, успішно перевіривши понад 60 000 зразків кісток і створивши базу даних із понад 100 000 родинних еталонних профілів ДНК для підтримки ідентифікації понад 20 000 зниклих безвісти осіб. 

Підтримка України включає в себе проведення МКЗБ тестування та зіставлення тисяч сімейних референтних зразків і посмертних зразків у своїй лабораторії. Якщо припустити, що чисельність зниклих безвісти в Україні становить 15 000 осіб і вона зростатиме, це вимагатиме збору та обробки принаймні 30 000 контрольних референтних зразків протягом наступних кількох років, а також збору та обробки понад 20 000 посмертних зразків від кожної зниклої безвісти особи, включаючи справи, які вже були закриті після використання ненаукових методів. 

Довідково:

Створений як орган МВС України в 1998 році, ДНДЕКЦ є перш за все криміналістичною лабораторією. Тут використовується сучасне обладнання та методи, а також працюють висококваліфіковані спеціалісти, які займаються процесом ідентифікації останків жертв війни в Україні. Однак виділення ДНК з багатьох випадків людських останків є особливо складним. Таким чином, візит української делегації був розроблений як спосіб обміну досвідом і найкращими практиками для збільшення спроможності, а також для посилення співпраці між МКЗБ і ДНДЕКЦ, що є критично важливим з огляду на величезне та зростаюче робоче навантаження, оскільки приховані масові поховання продовжують виявлятися

Автор: Валерія Драгоманова
Читайте також