Найпотужніший суперкомп’ютер України робив обрахунки для Великого адронного колайдера
12:33 24.08.2016
254

Суперкомп'ютер “СКІТ-3” та “СКІТ-4”

“У 2002 році Інститутом кібернетики був розроблений комп’ютерний комплекс “СКІТ”. Останні два покоління суперкомп’ютерів – “СКІТ-3”, “СКІТ-4” є найпотужнішими в Україні. Вони дозволяють виконувати надскладні задачі, під час розв’язування яких йде розпаралелювання процесу. За рахунок цього можна одночасно або в порядку черги виконувати мільйони задач у мільярдах комбінацій”, - розповів І.Сергієнко.

 Щоправда, комп’ютерна техніка доволі швидко морально застаріває. І тому навіть суперкомп’ютер “СКІТ-4”, який Інститут кібернетики розробив у 2012 році, зараз втрачає свої потужності в порівнянні з іншими світовими технологіями. Для таких супермашин потрібне додаткове оснащення, що оновить їхні характеристики.

“Наразі в передових країнах, які дуже серйозно займаються різними обрахунками, є набагато потужніші суперкомп’ютери. Тому з часом ми починаємо відставати. Якби Інституту було терміново виділено близько 30-35 млн грн., ми могли б подвоїти потужності. А під потужністю я маю на увазі швидкість роботи і виконання операцій системою, об’єми пам’яті суперкомп’ютера, в базах даних якого зберігатиметься інформація про тисячі досліджень”, - розповів директор Інституту кібернетики.

Зазначимо, найпотужніший комп’ютер України виконував обрахунки для Великого адронного колайдера.

“Ми проводили на нашому суперкомп’ютері експеримент ALICE для Великого адронного колайдера. Також ми виконуємо моделювання різних речовин на рівні квантової механіки і молекулярної динаміки. Наприклад, це пов’язано зі створенням нових матеріалів, ліків. Зараз комплекс складається із двох суперкомп’ютерів - “СКІТ-3” має 712 процесорів, “СКІТ-4” - 448, хоча другий значно потужніший. Пікова продуктивність найпотужнішого українського комп’ютера складає 43 трильйони операцій за секунду”, - розповів завідувач лабораторії високопродуктивних та розподілених обрахунків Інституту кібернетики Вадим Тульчинський.

Медична кібернетика

“Медична кібернетика працює на створення розробок, які застосовуються в клінічній практиці. Зокрема, ми розробили магнітно-кардіографічну систему, яка аналізує електричну діяльність серця, а також судинну систему. Цей прилад може викривати патологічні зміни на ранніх етапах, коли вони ще не доступні для звичайного електрокардіографічного обстеження. Ця система встановлена в Головному військовому госпіталі, також в Інституті кардіології. Маємо домовленість про розвиток цієї програми з Оксфордським та Кембриджським університетами, а також закладами Китаю”, - розповів старший науковий співробітник Інституту кібернетики Ілля Чайковський.

Комп’ютерний моніторинг ґрунту та підземних вод

“Проблема води зараз стоїть доволі гостро і в Україні, і в усьому світі. Наш Інститут розробив системи, які роблять аналітичні розрахунки, де краще бурити свердловини та в яких місцях це справді ефективно”, - зазначив І.Сергієнко.

Віртуальне тестування та моделювання різноманітних задач

“У нас близько 30 комп’ютерних технологій розроблено в інтересах різних крупних підприємств України. Наприклад, для заводу ім. Антонова. Наші спеціалісти по відповідних каналах в автоматичному режимі підключаються до суперкомп’ютера, проводять тестування (наприклад фюзеляжу літака), розробляють спеціалізовані технології для збільшення потужностей на заводах.

Співпраця на міжнародному рівні

Інститут кібернетики НАН України активно співпрацює із університетами США, Німеччини, Франції, Великобританії, Італії.
“Мені важко назвати розвинуті країни у тому напрямку, який ми досліджуємо, з ким би ми не виконували спільних проектів”, - підсумував І.Сергієнко.

Довідка: Інститут кібернетики імені В.Глушкова НАН України - один з провідних світових наукових центрів з вирішення фундаментальних і прикладних проблем інформатики та обчислювальної техніки, впровадження їх методів і засобів в народне господарство й соціальну сферу. Вченими інституту створені всесвітньо відомі наукові школи з математичної кібернетики та теорії обчислювальних машин і систем, теорії оптимізації та системного аналізу, математичного моделювання, математичної теорії надійності, теорії програмування та ін. Серед співробітників Інституту - знаменитий вчений та кардіохірург Микола Амосов.

Джерело: УНН
Читайте також