Більша частина українців перебувають у зоні ризику розвитку ПТСР – МОЗ
10:30 16.09.2022
276

МОЗ оприлюднили результати дослідження психологічного стану українців під час повномасштабної війни, зазначаючи, що це перше таке дослідження з початку вторгнення рф в Україну. Дослідження проводили БФ «Майді» й компанія Kantar Україна спільно з Інститутом соціальної та політичної психології НАПН України.

Основні результати дослідження:

  • Суб’єктивна оцінка психологічного благополуччя – 6,7 балу з 9 можливих. Це характерно для всіх демографічних груп і регіонів. Найчастіше це результат позитивного ставлення респондентів до самих себе, водночас здатність упоратися з життєвими викликами вони оцінюють гірше. Це свідчить про те, що фаза психологічної мобілізації в суспільстві ще триває, і, щоби її підтримувати, надалі може бракувати ресурсів.
  • 40% опитаних зазнали загрози власному життю й могли бути безпосередніми свідками таких загроз, перебуваючи під обстрілами.
  • Більше 41% респондентів мають родичів або близьких, які перебували чи перебувають у зоні бойових дій, зокрема 16% втратили когось з близьких.
  • Перебували в окупації, зазнали безпосередньої загрози насильства або були його свідками 6% опитаних.
  • Кожен 20 (5%) пережив або став свідком усіх зазначених типів подій, що травмують (обстріли, загроза життю близьких, окупація або полон). Лише 9% громадян заявили, що в жодний спосіб не стикалися з жодною такою подією за період повномасштабної війни.
  • Більшість опитаних (понад 90%) мали прояви хоча б одного з симптомів посттравматичного стресового розладу, а більше половини (57%) перебувають у зоні ризику розвитку посттравматичного стресового розладу.
  • Близько 70% респондентів не відчували потреби звертатися по психологічну допомогу протягом останнього місяця. Лише 3% респондентів отримували таку допомогу. Ще 23% хотіли б звернутися до психолога, але поки цього не зробили.
  • Майже половина (45%) респондентів визнають, що їм потрібно «наважитися», щоби звернутися по психологічну допомогу. Ще близько третини опитаних (30%) готові отримувати психологічну допомогу лише на безоплатній основі. Лише 34% респондентів знають, куди вони могли б звернутися по допомогу в разі необхідності.

Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, 20% населення, яке протягом останніх 10 років проживає в районах, постраждалих від війни, має різні форми психічного розладу: від легкої депресії й тривожності до психозу. Майже кожен десятий має психічний розлад помірного або тяжкого ступеня.

Автор: Богдана Валігура
Читайте також