Заборону на розірвання шлюбу протягом вагітності дружини буде скасовано?
15:28 20.05.2021
263

На розгляд народним депутатам подано законопроект щодо усунення перешкод у реалізації права на шлюб та права на його розірвання, а також щодо попередження та захисту осіб, які страждають від домашнього насильства, повідомляє Адвокат Права.

Розірвання шлюбу у період вагітності, або коли дитині ще не виповнилося одного року, часто має важливе значення у сім’ях, де відбувається домашнє насильство, оскільки розірвання шлюбу є першим кроком для припинення насильства та захисту від насильства у майбутньому.

Статтею 110 СК України передбачено, що особа може звернутися із заявою про розірвання шлюбу у вищезазначені періоди лише у випадках, якщо щодо неї вчинено другим з подружжя протиправні дії, які містять ознаки кримінального правопорушення. Проте у випадку домашнього насильства, суд може відмовити постраждалій особі не лише у розірванні шлюбу, але й у відкритті провадження у справі, навіть за наявності численних постанов про притягнення другого з подружжя до адміністративної відповідальності за вчинення домашнього насильства. Адже не у всіх справах, пов’язаних із домашнім насильством, одразу відкривається кримінальне провадження.

Така норма СК України призводить до того, що постраждала особа буде надалі перебувати під фізичним чи психологічним тиском кривдника, та буде продовжувати страждати від домашнього насильства.

Крім того, відповідно до статті 111 СК України суд вживає заходів щодо примирення подружжя, якщо це не суперечить моральним засадам суспільства. Законами України та міжнародними договорами визнано, що домашнє насильство є не тільки аморальною, але і протиправною поведінкою, за яку передбачена відповідальність, а держава має прямі зобов’язання забезпечити особі захист від такої поведінки, і, відповідно, призначення строку на примирення є порушенням цих зобов’язань держави.

Метою законопроекту №5492 від 14.05.2021 року є усунення перешкод у реалізації права на шлюб та права на його розірвання, що матиме наслідком в тому числі усунення порушення прав людини та випадків можливої дискримінації. Водночас, законопроект спрямований на попередження та захист осіб, які страждають від домашнього насильства.

Зазначеної мети планується досягти шляхом виключення частин другої, третьої, четвертої статті 110 СК України, які регулюють питання неможливості пред’явлення позову про розірвання шлюбу протягом вагітності дружини та протягом одного року після народження дитини.

Також законопроектом пропонується доповнити статтю 111 СК України частиною другою: «У випадку коли причиною розірвання шлюбу є ознаки вчинення домашнього насильства, незалежно від результатів розгляду цивільних, кримінальних чи адміністративних справ щодо домашнього насильства, заходи, передбачені частиною першою цієї статті, судом не застосовуються».

 

Автор: Маргарита Грабова
Читайте також
Під Вінницею лунатимуть вибухи
Регіони
Сьогодні, 09:47
Під Вінницею лунатимуть вибухи