З 1 серпня у Вінниці зміниться тариф на проїзд у транспорті КП «Вінницька транспортна компанія»
18:30 15.07.2021
290

15 липня  виконком міської ради переглянув тарифи на послуги з перевезення пасажирів та вартості електронних проїзних квитків у міському авто- та електротранспорті на території ВМТГ. Востаннє вартість проїзду в муніципальному транспорті Вінниці змінювалась три роки тому. Нині перегляд тарифу в першу чергу викликаний суттєвим здорожчанням усіх складових – від 30 до понад 60%. Крім того,  через карантинні обмеження значно знизився обсяг перевезених КП «ВТК» пасажирів (електротранспортом – на 54,6%, автотранспортом – на 58,9%). З 1 серпня вартість поїздки в усіх видах муніципального транспорту становитиме 8 грн. Тариф залишається соціально орієнтованим, проте для самого підприємства він буде збитковим. Вартість електронних проїзних документів залишається пільговою. Перегляд тарифів на проїзд зараз триває по всій країні.

З травня за новими цінами платять за проїзд у Львові, з червня – у Краматорську. У місті Лева поїздка в муніципальному транспорті вартує від 8,5 до 10 грн, у Краматорську – від 8 до 10 грн. В процесі перегляду тарифів такі міста як Дніпро, Маріуполь, Івано-Франківськ, Луцьк, Дрогобич та Полтава.

КП «Вінницька транспортна компанія» також навесні цього року звернулась до міської влади щодо підвищення тарифу на проїзд у громадському транспорті. Діючий тариф у Вінниці економічно необґрунтований. Генеральний  директор підприємства Михайло Луценко нагадує, що востаннє його переглядали в 2018-му, і вже тоді він був збитковим. Тому що орієнтувались не на потреби транспортної компанії і розвиток муніципального транспорту, а на збереження соціального тарифу. Але за три роки значно зросли його складові. Водночас пасажиропотік у трамваях, тролейбусах та автобусах Вінниці лише за рік, з початком карантину, скоротився більш як вдвічі – на понад 55%. Всі ці чинники і призвели до необхідності збільшувати вартість проїзду.

«Що відбулось за ці три роки: вартість електроенергії разом з розподілом з 2,83 грн за 1 кіловат станом на 1 березня цього року піднялась до 3,74 грн (а це понад 32% зростання); прожитковий мінімум був 1808 грн – зараз уже 2270 грн (збільшився на чверть), мінімальна зарплатня у 2018-му складала 3723 грн, а нині – 6000 грн. Це понад 61%, а на кінець цього року вона має бути уже 6500 грн. Через валютні коливання вартість запчастин та матеріалів в середньому зросла до 50%. А це все є основними складовими собівартості послуг з перевезення пасажирів, - говорить Михайло Луценко. – І хочу нагадати, що наша компанія на сьогодні має на балансі 126 трамваїв, 163 тролейбуси та  67 автобусів. Підприємство обслуговує 222 км контактної мережі, має велике колійне господарство, два десятки тягових підстанцій, десятки одиниць спецтехніки. За цим всім треба дивитись і вчасно ремонтувати та підтримувати в належному стані – бо це ж в першу чергу безпека наших пасажирів. Які справедливо вимагають від нас належної якості послуг».

Він зауважив, що нинішня вартість проїзду у 2018-му затверджувалась уже збитковою для підприємства. А за результатами роботи КП «ВТК» у 2020 році діючі тарифи відшкодовували фактичну собівартість перевезень транспортної компанії електротранспортом лише на 42,6%, автотранспортом – тільки на 36,3%. Економічно обґрунтовані тарифи, розраховані підприємством згідно відповідних нормативно-законодавчих актів, мали б становити 15,19 грн в електротранспорті за одну поїздку та 18,06 грн – у міських автобусах.

Новий тариф, який пропонується, складатиме 8 грн на всі три види муніципального транспорту: трамвай, тролейбус та автобус. І він залишиться соціально орієнтованим. Як і вартість електронного проїзного квитка.

Процедура перегляду тарифу на проїзд у міському авто- та електротранспорті Вінницької міської громади розпочалась на початку червня. Згідно з вимогами законодавства департамент економіки і інвестицій міської ради підготував та оприлюднив проєкт рішення виконкому міської ради. Він є регуляторним актом. І упродовж місяця жителі громади могли долучитись до обговорення, надіславши свої пропозиції чи зауваження.

За результатами даний проєкт рішення 15 липня було винесено на розгляд виконавчого комітету міської ради. Директор департаменту економіки і інвестицій Максим Мартьянов проінформував, що у 2020-2021 роках тарифи на проїзд в електротранспорті підвищили в 11 містах. А вартість проїзду міськими автобусами змінили у 9 з 22-х. Навесні цього року Асоціація міст України закликала Уряд передбачити в державному бюджеті кошти на фінансування пільг на проїзд громадян  та погасити борги за попередні роки. У своїй заяві АМУ наголосила, що у разі не виділення коштів державою – міста будуть змушені підняти ціни на проїзд у громадському транспорті, щоб забезпечити стабільний транспортний зв'язок на територіях громад.

«Якщо говорити про розрахунки «ВТК», то хочу зауважити, що фахівці нашого департаменту їх ретельно перевірили. Вони об'єктивні. Причин тому є багато. Ми мали багато дискусій з підприємством на цю тему. Але необхідний розумний баланс: потрібно врахувати як інтереси вінничан, так і дати можливість транспортній компанії працювати та надавати послуги пасажирам. Тому вважаємо, що максимальна вартість проїзду - це не більше 8 грн. І тариф залишається соціально орієнтованим. Також зберігається можливість безкоштовної пересадки упродовж 30 хвилин»,– каже Максим Мартьянов.

Водночас він зауважив, що тим вінничанам, які часто їздять муніципальним транспортом, зручніше та вигідніше буде купувати електронні проїзні квитки. Їх ціна залишається пільговою. Безлімітний за кількістю поїздок місячний квиток коштуватиме 750 грн. А проїзний на 130 поїздок – 510 грн. І це вийде більш ніж вдвічі дешевше, аніж щоразу оплачувати разову поїздку (3,92 грн). А для студентів – вчетверо дешевше. При вартості студентського проїзного у 255 грн, одна поїздка обійдеться у 1,96 грн. Учнівський місячний квиток коштуватиме 155 грн, тож вартість однієї поїздки складатиме  1,19 грн. Отже, при купівлі електронного проїзного квитка на 130 поїздок їх вартість буде меншою: для громадян – на 51%; для студентів – на 75%, для учнів – на 85%.

Автор: Павло Петрушко
Читайте також