Як розписували сільські хати на Віннничині? Старовинні світлини Костянтина Широцького
18:02 16.05.2024
423

Видатний український етнограф Костянтин Щироцький, який народився на Вінниччині на початку минулого століття зробив масштабне дослідежння хатнього стінопису осель українців. До книги, яка була гарно ілюстрована, увійшли світлини зроблені в селах Хутори Ладижинські та Білоусівка Гайсинського повіту.

З 1909 року вивчати розписи розпочав мистецтвознавець й історик К. Широцький. Його праця «Оздоблення будинку в минулому і теперішньому», опублікована 1914 р. у виданні «Очерки по истории декоративного искусства Украины. Художественное убранство дома в прошлом и настоящем» Киев: Типогр. С. Кульженко.

У виданні проаналізовано хатній розпис кінця ХІХ – початку ХХ ст. у контексті історичного розвитку. Дослідження К. Широцького з хатніх розписів стали першим етапом у осмисленні цього самобутнього мистецького явища, - розповідають про видання науковці державної бібліотеки Заболотного.

До речі видання можна подивитись у цифровому форматі.

Розпис на комині в с. Білоусівці Гайсинського повіту. 

Орнамент ХІХ ст. на стіні в с. Білоусівці Гайсинського повіту.

Комин у с. Хуторах Ладижинських Гайсинського повіту

Птахи на комині в с. Хуторах Ладижинських Гайсинського повіту. 

Білоусівка збереглося і донині, щоправда тепер село адміністративно підпорядковано Тульчинській громаді. В Білоусівці Костянтина Широцького пам‘ятають, в кращі для України часи в селі навіть проводили мистецький пісенний фестиваль Кроковеє колесо.

Автор: Дарина Драгоманова
Читайте також