Як підтримати людину в депресії і при цьому не нашкодити їй
13:00 07.03.2018
259

Коли хтось, дорогий вам, знаходиться в стані депресії, а ви хочете допомогти, варто бути украй обережними зі словами, щоб не зашкодити і не засмутити людину ще більше. В такому випадку варто відмовитись від деяких слів та фраз на користь інших.

НІ: «Я тебе так розумію», «А от зі мною було ось таке, і нічого».

По-перше, ви ніколи не зможете зрозуміти думки та почуття іншої людини на всі сто відсотків. До того ж, кожний з нас вважає, що його біда – індивідуальна. Тому просто пам’ятайте, що краще не вживати фрази типу «Я тебе розумію».

По-друге, ні в якому разі не кажіть щось на зразок «А от я пережив ще гірше і нічого зі мною не сталось». Це не лише ще більше зіпсує настрій людині, яку ви намагаєтесь втішити, але й можливо змусить відчувати себе слабким та безпорадним. Такі фрази – це пряме знецінення досвіду співбесідника, а тому їх краще уникати.

ТАК: «Просто знай, що я поруч».

Покажіть людині, яка сумує, що поруч із нею є як мінімум один вірний друг, який прийде на допомогу. І станьте цим другом. Дайте зрозуміти, що готові допомогти, і це вже стане чудовою підтримкою, адже людина не буде почувати себе самотньою та ізольованою.

НІ: «Це просто доля», «Так, напевно хочуть вищі сили», «Так склались зірки».

Це найліпший спосіб ввести свого співбесідника у ще більший відчай. Після такої «розради» логічним буде питання: «А мене-то за що? Що я такого зробив?». Це може допомогти лише в тих рідкісних випадках, коли ваш друг глибоко віруюча людина, а в усіх інших викличе ще більшу зневіру та навіть лють.

ТАК: «З цієї ситуації можна знайти вихід».

Ця фраза, підтримана діями – одне з найкращих втішень. Якщо ви бачите, що ваш друг перебуває у депресивному стані довгий час, запропонуйте йому звернутись до фахівця, а також поясніть, що в цьому немає нічого поганого.

НІ: «Ну, ти подзвони мені, якщо щось буде треба».

Що, здавалось би, поганого в такій простій фразі? А ось що: ваш співрозмовник в більшості випадків сприйме її як бар’єр, який ви встановлюєте, щоб триматись від нього та його горя подалі. До того ж, якщо ваш друг не схильний просити в когось допомоги, сором’язливий або просто закрита людина, то навіть якщо й потрібна буде допомога.

ТАК: «Що я можу зробити для тебе?»

Навіть якщо ваш друг не наважиться попросити про допомогу, це все одно звучатиме краще ніж «Ну, ти заходь, якщо що». Тому що це «якщо що» вже сталось. В такому випадку ваші слова допоможуть відчути себе менш ізольованим від суспільства. А якщо людина наважиться попросити про допомогу, і ви допоможете, це буде найкращим втішенням у важкій ситуації.

Але найкращою допомогою при депресивних станах є негайне звернення до спеціаліста, адже депресія – це не осіння хандра, сум по улюбленому серіальчику чи невдала закоханість у актора чи акторку. Це серйозне захворювання, яке потрібно лікувати, а не ховати.

Читайте також