Перша мамографія: 7 фактів, які потрібно знати заздалегідь
17:27 16.05.2017
270
Жінки роблять свою першу мамограму, коли наближаються до 40 років, однак це також залежить від родинної історії та анамнезів.

Рак молочної залози є другим найбільш поширеним різновидом раку у світі та найпоширенішим серед жінок.

Якщо рак молочної залози діагностують на ранній стадії, то є висока ймовірність, що його можна вилікувати.

Основним способом виявлення цього виду раку є щорічна мамографія та аналізи, які проводить фахівець.

Однак мамограма не рекомендована жінкам віком до 45 років. Це пов’язано з щільністю тканини молочної залози, що ускладнює інтерпретацію результатів мамографії, а отже, і виявлення проблем.

Крім того, жінки віком до 45 років менш схильні до розвитку раку молочної залози.

Однак багато жінок роблять свою першу мамографію у віці від 35 до 40 років. Якщо ви збираєтеся незабаром зробити мамографію, то ось сім фактів про цю процедуру.

1. Ви відчуєте певний тиск

Під час мамографії лікарю необхідно злегка стиснути груди. Це дозволяє отримати якісну мамографію і піддає пацієнта якомога меншому впливу випромінювання.

На жаль, це стиснення може викликати біль у деяких жінок. Однак інші жінки можуть відчути лише легкий дискомфорт.

Різні жінки мають різні відчуття, і кожна жінка має свій больовий поріг.

Однак якщо ви відчуваєте біль під час мамограмі, пам’ятайте, що він триватиме лише кілька хвилин.

2. Не плануйте першу мамографію до менструації

Мамограму краще робити впродовж другого або третього тижня менструального циклу, тому що тоді менше залозистої тканини молочної залози, що дозволяє зробити детальніший і менш дискомфортний аналіз.

Крім того, ваші груди, як правило, більш чутливі під час менструації або протягом тижня після неї у зв’язку зі зміною рівня гормонів. Це може викликати біль під час аналізу і зробити мамограму незручною.

3. Повідомте свого лікаря, якщо у вас є силіконові імпланти

Силіконові протези можуть заважати візуалізації грудей на рентгені. Саме тому дуже важливо сказати рентгенологу, який робитиме аналіз, якщо у вас є грудні імплантати.

Це дозволить лікарю скорегувати дозу опромінення, щоб молочні залози були краще видні на рентгені. Ви також помітите, що положення, у якому ви будете стояти відносно пристрою, буде відрізнятися залежно від розміру імплантатів.

4. Одягніть роздільний одяг

Зазвичай потрібно зняти одяг, що вкриває верхню частину тіла, і одягнути лікарняний одяг, який вам дасть рентгенолог.

Тому краще не вдягати, наприклад, сукні або інший одяг, який важко знімати.

В ідеалі, у день аналізу варто вдягнути сорочку з ґудзиками, адже її легко зняти та знову одягти. Відповідний одяг не лише викликатиме менше клопоту, але й заощадить час.

Тож вдягніть щось практичне.

5. Уникайте використання певних косметичних засобів для пахв

Не варто наносити жодні косметичні засоби на груди або пахвові западини в день аналізу, оскільки їх використання може відбитися на рентгенівському знімку, що заплутає лікаря. Іноді це призводить до помилкового діагнозу.

Найголовніше, треба звернути особливу увагу на засоби, які не залишають слідів на шкірі, наприклад, креми, дезодоранти та присипки.

Щоб уникнути плутанини, ви можете спитати свого лікаря, чи викличе проблеми крем, який ви зазвичай використовуєте.

Якщо ви збираєтеся робити мамографію у вечірній час, вимийте пахви перед цим, щоб уникнути ускладнень. Ви можете застосовувати дезодорант після завершення мамографії.

6. Займіть зручне положення

На початку процедури дозвольте рентгенологу вас правильно поставити. Якщо вам незручно, не соромтеся сказати про це.

Положення грудей у пристрої вкрай важливе для повного аналізу. Для цього вам потрібно розслабитися.

Насправді, фахівці кажуть, що будь-які зміни в положенні грудей під час аналізу можуть вплинути на результати. Ось чому ви повинні спілкуватися з рентгенологом, адже це дозволить вам знайти найкраще положення для першої мамографії.

Крім того, треба повідомити радіолога про будь-які фізичні вади, як-от м’язову скутість, труднощі з підняттям рук тощо.

Якщо неможливо розміститися в правильному положенні для здачі аналізу, що рідко буває, є альтернативні способи обстеження грудей. Одним із прикладів є використання ультразвуку.

7. Тільки фахівець може пояснити результати мамографії

Важливо знати, що рентгенолог – це фахівець, який буде проводити аналіз. Однак він не є кваліфікованим спеціалістом, щоб інтерпретувати результати.

Радіолог може сказати вам про основні чинники, які виявили під час мамографії з використанням спеціальних термінів для кожного виду ураження.

Однак докладніше пояснити результати може тільки ваш лікар. Важливо, не дозволяти дивним термінам налякати або стривожити вас.

Дайте час своєму лікарю проаналізувати результати, а потім пояснити їх вам.

Будьте спокійними під час першої мамограми

Цілком нормально нервувати перед першою мамограмою, тому що ви не знаєте, чого очікувати.

Однак якщо ви хочете бути здоровими, то мамограма є неминучою. Тому важливо підготувати себе для цього типу аналізу, коли вам 40 років або й раніше, якщо у вас високий ризик розвитку раку молочної залози.

Нарешті, треба дізнатися про те, чого очікувати від цього аналізу, і залишити свої турботи позаду. Необхідно поговорити з лікарем про те, коли найкраще зробити цю процедуру.

Читайте також