"Іловайський котел" три роки по тому: підсумки розслідувань і суди
09:04 20.08.2017
257

За офіційними даними, в Іловайській трагедії загинули 366 українських військових, 429 отримали поранення, а 300 - потрапили в полон, - пише Сегодня.

Події серпня 2014 року в районі міста Іловайськ Донецької області стали однимиз найбільш запеклих епізодів протистояння на Донбасі. Бойові дії і вихід з оточення призвели до масової загибелі українських військових. Через три роки, всерпні 2017 року, Генеральна прокуратура України відзвітувала про результатрозслідування подій "Іловайського котла".

8213_lb

Офіційно

Як заявляють в ГПУ, масова загибель українських військових і втрата озброєння і техніки в Іловайську безпосередньо пов'язані з вторгненням на територію Донецької області Збройних сил Російської Федерації, яке відбулося 23-24 серпня 2014 року. При цьому слідство виділяє кілька факторів, які теж вплинули на ситуацію – низький рівень боєготовності і боєздатності Збройних сил України, численні факти дезертирства і невиконання наказів військовими, а також деякі помилки керівництва АТО під час планування і проведення військових операцій.

Як розвивалися події

Як повідомляють в ГПУ, 11 серпня 2104 року керівництво АТО видало наказ, длявиконання якого командування сектора "Б" розробило план, що включав в себеблокування і зачистку від незаконних збройних формувань міста Іловайськ. До йоговиконання було залучено і сили окремих добровольчих батальйонів. Військові повиннібули зачистити місто і взяти під контроль північні окраїни міста Макіївка.

Перед цим, 24 липня 2014 року, у військовому керівництві повідомили, що бойовики на сході України перекидають броньовану техніку в Горлівку і Іловайськ. Звільнення Іловайська і Первомайська було розпочато 30 липня. Однак всі можливості вогневогоураження застосувати було неможливо, адже в містах були мирні жителі. Крім того,керівництво відрапортувало про успішне просування армії і "паніку серед бойовиків".

"Розуміючи, що програють, вони намагаються застосовувати фашистськутактику" випаленої землі "і терору проти мирного населення, щоб знизити опірмісцевих жителів", - зазначалося в зведенні військових.
 
Більш пильна увага на Іловайськ, враховуючи активні бойові дії на багатьохнапрямках на Донбасі, була звернута 10 серпня. 19 серпня українським військовим вдалося прорватися в центр Іловайська і навіть підняти український прапор. Бойовики всіляко намагалися утримати контроль над містом. "Його (Іловайська, – ред.) взяття армією означатиме для "ДНР" втрату комунікацій. А військові зможуть ще більше стиснути кільце навколо Донецька і відкрити собі шлях на Зугрес та Харцизьк. Нині українські сили контролюють дві третини міста. Вчора ввечері про вихід з бою через втрати оголосив батальйон "Донбас", який дві доби штурмував Іловайськ. У них четверо загиблих ... Є втрати і серед бійців батальйону "Шахтарськ", – двоє бійців загинули. Близько опівночі журналіст Макс Левін написав в Facebook: " бої тривають, "жителі Донбасу:" закріпилися на позиціях, їх звідусіль обстрілюють з важкої техніки, потрібна підмога. А бійці батальйонів "Азов" і "Дніпро" залишили Іловайськ", – йшлося в зведеннях за 20 серпня 2014 року.

21 серпня в РНБО заявили, що армія контролює дві третини території міста. Зате впрес-штабі бойовиків, навпаки, в той день повідомили, що Іловайськ знову за ними.

8511_lb

Як повідомляють зараз в ГПУ, в третій декаді серпня 2014 року керівництво ЗС РФ організувало пряме вторгнення російських підрозділів на територію Донецької області з одночасними артилерійськими обстрілами позицій ЗС України з Росії. Наймасштабніше вторгнення відбулося в ніч з 23 на 24 серпня 2014 року – сили ЗС РФ складалися з дев'яти батальйонно-тактичних груп. За даними ГПУ, це було 3500 осіб особового складу, до 60 танків, до 320 БМД (БМП), до 60 гранат, до 45 мінометів, п'ять ПТРК. Тактичні знаки на техніці були зняті або замасковані, натомість – нанесені знаки українських підрозділів. За даними відомства, співвідношення сил військових України щодо ЗС РФ і представників так званих "ДНР" і "ЛНР" становило: особовий склад – 1 до 18, танки 1 до 11, бронетехніка 1 до 16, артилерія – 1 до 15, "Гради" - 1 до 24.

У той же час уздовж східного ділянки кордону України угруповання сил ЗС РФ налічувала 35 батальйонно-тактичних і ротний-тактичних груп, не менше 45 100 військовослужбовців, до 160 танків, 1360 бойових машин піхоти (БТР), 350 одиниць артилерії, 130 одиниць реактивних систем залпового вогню , 192 бойових літака, 137 вертольотів. Загроза вторгнення уздовж всієї російсько-українського кордону не дозволила ЗСУ одночасно обороняти всі небезпечні ділянкичерез недостатню кількість сил, відзначається в звіті ГПУ.

Через вторгнення російських військових 24-25 серпня 2014 року і їх руху в бік Іловайська, українські військові, які там знаходилися – батальйони "Дніпро-1", "Миротворець", "Світязь", "Херсон", "Івано-Франківськ" , "Донбас" і сили сектора "Б" – потрапили в оточення.

Між керівництвом АТО і представниками Генерального штабу ЗС РФ почалися переговори про надання гарантії безпечних гуманітарних коридорів для виходу військових з оточення. 29 серпня президент Росії Володимир Путін звернувся до збройним формуванням на Донбасі із закликом звільнити з оточення українських військових. Заява була опублікована на офіційному сайті Кремля. Путін називав адресатів "ополченням Новоросії" та констатував, що "вони досягли успіхів в боротьбі з українськими військовими". Він також попросив бойовиків "пожаліти солдат". Після цього звернення один з лідерів бойовиків Олександр Захарченко заявив про готовність надати гуманітарний коридор, проте висунув українським військовим ультиматум – потрібно здати всі важке озброєння.

Додатковою гарантією безпечного виходу повинні були стати троє захоплених в полонросійських десантника, за якими була домовленість передати їх представникамЗбройних Сил РФ після виходу з оточення. Однак, під час виходу колони українськихвійськових були розстріляні з важкого озброєння.

За офіційними даними ГПУ, тоді загинули 366 українських військовослужбовців,429 отримали поранення різного ступеня тяжкості, 300 - потрапили в полон.Матеріальної шкоди від втрати озброєння і техніки склав майже 300 мільйонівгривень.

618_lb

Суд

На підставі зібраних доказів про підозру повідомили першому замначальникуГенштабу Збройних сил РФ Миколі Богданівському. Його підозрюють в посяганні натериторіальну цілісність України (ч.3 ст. 110 КК України), веденні агресивної війни (ч. 2 ст. 437 КК України) та порушення законів війни (ч.2 ст. 438 КК України). Богдановськийбезпосередньо здійснював командування і контроль підрозділів армії РФ привторгненні в Україні.

Крім того, за результатами розслідування агресивної війни РФ проти України насьогодні відкриті кримінальні провадження стосовно 89 осіб, в тому числі 43 росіянина,серед яких 20 посадових осіб, в тому числі 11 осіб з числа керівництва Збройних силРосії - міністр оборони Сергій Шойгу, начальник Генштабу Валерій Герасимов і ще 9генералів. Український суд дав дозвіл на їх арешт.

"До суду направлено 41 обвинувальний акт по 45 особам. Вироками українськихсудів 25 осіб вже засуджені, в тому числі дев'ять громадян РФ, в тому числі тривійськовослужбовців ЗС РФ", - відзначили в ГПУ.

За результатами слідства в період з 2016 по 2017 рік до кримінальної відповідальностіза ведення агресивної війни проти України та інші військові злочини притягнуто 55 осіб, в тому числі 32 громадянина Російської Федерації. До суду направлено 32обвинувальних акта щодо 33 осіб (з них 12 громадян РФ). Вироками судів протягом2016 року та І півріччя 2017 року 22 людини вже засуджені (вісім з них - громадяниРФ).

Більш того, Головна військова прокуратура передала інформацію про зібрані докази скоєння військових злочинів (в тому числі вбивства українських військових в районі м Іловайськ) в офіс прокурора Міжнародного кримінального суду для вирішення питання про відкриття кримінального провадження. Також докази прокуратури надані Міністерствузакордонних справ і Міністерству юстиції України для використання вМіжнародному суді ООН і Європейському суді з прав людини при розглядіпозовів проти Російської Федерації.
Наступна новина
Читайте також