День в'язня: чим відрізняється українська пенітенціарна система від європейської
18:01 02.01.2018

Від тюрми не зарікайся, а від української – тим більше. Катування, переповнені камери, антисанітарія – умови, в яких відбувають покарання в'язні. Людей, які за тих чи інших обставин опинились за ґратами, в Україні майже 70 тисяч. Два роки тому чиновники взялися реформувати систему, проте поки ситуація не змінилася, - пише 24 канал.

Чисті просторі коридори, нові меблі, телевізор і великі вікна без решіток, індивідуальні камери, санвузол – такі умови створили для ув'язнених в Норвегії. За ґратами відбувають покарання навіть вбивці та гвалтівники. Територія та приміщення радше нагадають пансіонат, ніж в'язницю. Холодний душ раз на тиждень, грибок на стінах і стелі, на ліжках – прогнилі матраци. Таким є Лук'янівське СІЗО. Умови для затриманих людськими назвати важко.

Львівське СІЗО. В одній камері живуть 17 чоловік. Тут весь час задуха, бо на величезне приміщення – кілька вікон. З цієї ж причини тут майже завжди сутінки. Проте навіть при такому освітлені добре видно, що камери давно не бачили ремонту. Поруч зі столом розташована вбиральня з брудним туалетом і умивальником. Такі умови – справжнє катування, кажуть підсудні.

Замість того, щоб з мене робити цивілізовану людину, яка повернеться до суспільства, мене перетворюють на тварину, яка думає, як би помститися тим людям, що мене сюди запроторили. Сьогоднішня пенітенціарна система – це розплідник туберкульозу, сифілісу, СНІДу та іншого, – зазначив підсудний Данило Бойко.

В місцях постійного утримання умови ще гірші. В'язнів ще можуть побити, і поскаржитись їм нікому.

Змінювати пенітенціарну систему взялися ще 2 роки тому. Половину цього терміну реформу курує Денис Чернишов, якого у жовтні 2016 року призначили на посаду заступника міністра юстиції. При цьому в чоловіка є лише досвід роботи у банківській сфері. За цей час пенітенціарну службу ліквідували, як окреме відомство, а її повноваження передали до Мін'юсту.

Перше, що ми зробили – постановили діагноз. Ми розбили всю систему на блоки. Усі вони потребують змін: законодавчих, в наданні медичних послуг, виробництві, залученні до праці, освіті, роботі психологів, пробації та найдовшого з точки зору реалізації – нових будівель, – розповів Денис Чернишов.

Проте, в першу чергу, заступник міністра пропонує скоротити кількість в'язниць, бо, мовляв, більшість з них – напівпорожні. Нині в Україні діють 148 установ, розрахованих на 230 тисяч чоловік. А от заповнені вони лише на третину.

У Мін'юсті пропонують відремонтувати кращі в'язниці та переселити до них заарештованих. Решту – або закрити, або продати на публічних конкурсах. За отримані гроші – побудувати сучасні в'язниці, мовляв, так вигідніше.

Нові приміщення з ремонтом не змінять суть системи, кажуть експерти. Потрібно змінити персонал, бо у всіх них менталітет наглядачів. Тут потрібен новий персонал, який володітиме навичками реабілітації та психологічної допомоги. Тож важливо, щоб люди з неволі поверталися нормальними членами суспільства, а не зневіреними істотами з підірваним здоров'ям. Бо, за словами правозахисників, ставлення до них суспільства є індикатором психологічного здоров'я усієї нації.

Читайте також