Скільки заробляють українці: скільки безробітних і ким краще працювати
12:11 24.07.2017

Середня зарплата в Україні - більше семи тисяч гривень, заявив днями прем'єр-міністр Володимир Гройсман. При цьому рівень безробіття за останній рік скоротився,а мінімальна зарплата "підросла" в два рази. Сайт "Сегодня" з'ясував, скількиукраїнців не мають офіційного заробітку і хто заробляє більше за всіх.

Кожен третій – безробітний

Офіційно в Україні всього 330 тисяч безробітних, це приблизно 9% від загальногочисла працездатних українців. Середній рівень безробіття в країнах Європейськогосоюзу - 8%, лідерами за цим показником в Європі вважаються Греція (близько 24%) та Іспанія (приблизно 20%). За офіційними показниками Україна за рівнем безробіттязаймає далеко не останнє місце. Але варто зазначити, що ці цифри враховують тількитих, хто прийшов до Центру зайнятості і зареєструвався як безробітні.

Реальне ж число безробітних в рази вище. Як заявив міністр соцполітики Андрій Рева,з 26 мільйонів осіб працездатного віку офіційно зайняті всього 16 мільйонів осіб, ще 10 мільйонів - за документами "сидять вдома". "Кількість зайнятих на сьогодні становить52,6% від кількості працездатного населення в Україні", – заявив міністр.

Є кілька причин високого реального безробіття. По-перше, стан ринку праці та низькізаробітні плати. Це призводить до того, що мільйони українців шукають заробітки закордоном. По-друге - тіньова зайнятість. Згідно з опитуванням, проведеним порталомHH, тільки 54% респондентів отримують "білу" зарплату. Україна, як раніше писав сайт "Сегодня", війшла в топ країн з найвищим рівнем тіньової економіки.

"У центр зайнятості найчастіше звертаються ті, хто має можливість отримуватидопомогу на період офіційного пошуку роботи. Мало хто знає, але ми з зарплатиплатимо внесок, в тому числі і до Фонду страхування на випадок безробіття. Якщозвільнилися за згодою сторін, можете три місяці після цього отримувати повнузарплату з цього фонду", - розповідає HR-експерт Олександр Білоус.

Державну допомогу отримують 265 тисяч безробітних українців, середній розмірвиплати - 1921 гривня, йдеться в даних Держстату. У Центрі зайнятості також можутьдопомогти з пошуком роботи. Правда, працевлаштуватися щастить далеко не кожному. За підсумками минулого місяця Центру зайнятості допоміг знайти роботувсього 8,6% безробітним. Офіційно в Україні відкрито 66,5 тисяч вакансій. Виходить,що на одне робоче місце претендує, як мінімум, п'ять осіб.

Незважаючи на це, експерти ринку праці оцінюють ситуацію більш оптимістично. "Якщо не хочеться сто тисяч грошей, знайти роботу можна. Робота є і її багато. Роботодавці скаржаться, що не можуть знайти працьовитих, адекватних співробітників. Або просто адекватних", – впевнена HR-експерт rabota.ua.Татьяна Пашкіна. Аналітики кадрового порталу work.ua також відзначають: кількість вакансій в Україні зростає, а значить, бізнес поступово розвивається. "У першому півріччі 2017 кількість вакансій зросла на 29,3% більше, ніж в минулому році", – відзначає директор з розвитку порталу Сергій Марченко. Традиційно найпростіше працевлаштуватися робочим різних спеціальностей. Так, кількість вакансій на автозаправних станціях за кілька років зросла на 192%.

Найважче шукати роботу в невеликих містах і селах. Та й середні зарплати,зазначає Олександр Білоус, тут можуть бути в два-три рази нижче, ніж в великихобласних центрах.

Скільки заробляють українці

"З урахуванням червня та липня середня зарплата в країні становить більше семитисяч гривень", - заявив днями прем'єр-міністр Володимир Гройсман. Серед регіонівдо такої середньої зарплати дотягли тільки Київ і Донецька область. У столицізаробляють більше 10 тисяч, а в Донецькій області - приблизно сім тисяч гривень.Найменше заробляють у Тернопільській та Чернівецькій областях, тут середнязарплата трохи вище п'яти тисяч.

"Середня зарплата це такий показник, як середня температура по лікарні. Десьхолодн, а десь пекло - в середньому нормально. Звичайно, показник "середнязарплата" показує ситуацію на ринку праці, але орієнтуватися на нього при пошукуроботи не варто . Є такий показник як "ринкова зарплата". Для вантажника в Києві цеодна сума, для вантажника в якомусь Апостолове - інша. І у вантажника з топ-менеджером зарплати різні", - розповідає Олександр Білоус.

Середні зарплати в різних сферах економічної діяльності:
 • Сільське господарство, лісове господарство та рибне господарство - 5483 гривень
 • Промисловість - 6983 гривень
 • Будівництво - 5754 гривень
 • Оптова та роздрібна торгівля; ремонт автотранспортних засобів і мотоциклів -7160 гривень
 • Транспорт, складське господарство, поштова та кур'єрська діяльність - 6980гривень
 • Наземний і трубопровідний транспорт - 6599 гривень
 • Водний транспорт – 6484 гривень
 • Авіаційний транспорт - 27 399 гривень
 • Складське господарство та допоміжна діяльність у сфері транспорту - 7683гривень
 • Поштова та кур'єрська діяльність - 3488 гривень
 • Тимчасове розміщення та організація - 4731 гривень
 • Інформація та телекомунікації - 11 420 гривень
 • Фінансова та страхова діяльність - 12256 гривень
 • Операції з нерухомим майном - 5573 гривень
 • Професійна, наукова та технічна діяльність - 9293 гривень
 • Діяльність у сфері адміністративного та допоміжного обслуговування - 5241гривень
 • Державне управління та оборона; обов'язкове соціальне страхування - 7469гривень
 • Освіта – 5401 гривень
 • Охорона здоров'я та надання соціальної допомоги - 4637 гривень
 • Мистецтво, спорт, розваги та відпочинок - 6135 гривень

Функціонування бібліотек, архівів, музеїв та інших закладів культури - 5017 гривень За 12 місяців середня зарплата виросла на 37,2%, це рекордний показник за останнікілька років. В бюджетній резолюції до 2020 року спрогнозували, що вже через три роки середня українська зарплата досягне позначки в 10 537 гривень.

Нагадаємо, скоро в Україні значно підвищать зарплати прокурорім. Як нагадавгенпрокурор Юрій Луценко, парламент прийняв відповідний закон, який незабаромповинні підписати спікер і президент. Прокурори в регіонах будуть отримувати від 23до 33 тисяч гривень, начальники управління - від 18 до 33 тисяч (залежно від стажу).Старший слідчий з особливо важливих справ буде отримувати до 29 тисяч.

Читайте також