НКРЕКП переглянула тарифи на холодну воду в деяких українських містах.
В Україні через зростання зарплат і скорочення споживання зростають тарифи на холодну воду. Постачальники звернулися до Національної комісії з питань держрегулювання в сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) з проханням переглянути вартість водопостачання. У деяких містах тарифи вже підняли, в інших – остаточне рішення ще не прийняте.
Сайт "Сегодня" з'ясував, як і де подорожчала комуналка влітку.
Чому дорожчає холодна вода
В тарифе на воду несколько главных составляющих:
стоимость электричества (с ее помощью работают насосы), заработная плата сотрудников и налоги. Кроме того, забор, транспортировка и контроль питьевой воды также обходится поставщикам "в копеечку". Чем больше объемы поставок, тем дешевле себестоимость водоснабжения.
У тарифі на воду кілька головних складових:
вартість електрики (з її допомогою працюють насоси), заробітна плата співробітників і податки. Крім того, паркан, транспортування і контроль питної води також обходиться постачальникам "в копієчку". Чим більше обсяги постачання, тим дешевше собівартість водопостачання.
Місцева влада стверджує інвестиційні програми підприємств, прогнозовані обсяги споживання, закладені в тарифах. Після підприємства подають свої розрахунки в НКРЕКП і просять затвердити нові ціни. Ще кілька місяців тому в Нацкомісію приїхали представники місцевої влади з різних міст для того, щоб презентувати нові розрахунки. Як виявилося, реальні обсяги споживання води виявилися значно меншими за прогнозовані –
тарифи зростають і українцям доводиться економити.
Вартість води переглянули з урахуванням зростання зарплат, подорожчання електроенергії і нових обсягів споживання. "Нові тарифи затверджені міською владою. Тариф повинен відповідати витратам, які несуть підприємства. Не повинно бути соціального популізму", – сказав заступник мера Південного Дмитро Любивий.
До речі,
сайт "Сегодня" розробив спеціальний калькулятор, який дозволяє визначити, чи багато ви витрачаєте води і чи відповідають ваші витрати нормативним.
У деяких містах НКРЕКУ вже затвердила нові тарифи, інші все ще чекають своєї черги. Так, вже в червні в Києві, Львові, Рівному, Дніпрі та Хмельницькому українці отримали "потовстілі" платіжки.
Як змінилися ціни:
- "Київводоканал" – з 13,77 до 15,79 гривень за куб
- "Львівводоканал" – з 10,49 до 13,41 гривень за куб
- "Рівнеоблводоканал" – з 13,38 до 15,84 гривень за куб
- "Дніпроводоканал" – з 12,45 до 13,32 гривень за куб
- "Хмельницькводоканал" – з 11,49 до 13,91 гривень за куб
Варто відзначити, що вартість води в кожному місті різна. Вона залежить від економіки підприємства. Різна інфраструктура, різні зарплати, різні витрати на транспортування і паркан – тому і остаточні тарифи для споживачів відрізняються.
З чого складається тариф на воду
Фото: НКРЕКП
Однак у перерахованих вище містах хвиля подорожчання води не зупиниться. Буквально кілька днів тому виріс тариф на холодну воду в Харкові. Якщо раніше куб обходився в 8,74 гривень, зараз такий же обсяг води коштує вже 9,32 гривень. Окремо потрібно платити і за стоки – ця послуга подорожчала з 4,72 до 5,22 гривень за куб. На сайті "Харківводоканалу" споживачам пояснили – комунальна послуга подорожчала через зростання витрат на ремонт, зарплати і електроенергію.
"Якщо тарифи не змінити, "Харківводоканал" почне працювати в збиток. На підвищення тарифів вплинули кілька факторів: збільшення витрат на оплату електроенергії – більш ніж на 30%, збільшення витрат на оплату праці в зв'язку з підвищенням мінімальної заробітної плати – на 42,8%, а також зростання цін на реагенти, паливно-мастильні матеріали, збільшення витрат на ремонти, ставки податків і зборів, вартість опалення", –
заявили в прес-службі підприємства.
У 2017-му, як говориться в презентації НКРЕКП,
в середньому для українців холодна вода подорожчає на 9%. Підприємства зобов'язані подати заяви з проханням встановити нові тарифи до 10 серпня.
Як платити за воду менше
Президент Петро Порошенко підписав закон "Про комерційний облік тепла", який вступив в законну силу в цьому місяці. Підприємства зобов'язані на всіх багатоповерхівках встановити будинкові лічильники на воду. Якщо виявиться, що всі свідчення квартирних лічильників в будинку менші показання будинкового приладу обліку, різницю доведеться платити всім квартирам. Наприклад, якщо будинковий лічильник намотає 600 кубів, а все квартирні – 550, різницю в 50 кубометрів розподілять між усіма мешканцями.
![toddler-hand-1893255_960_720_01_01](https://www.ilikenews.com/sites/default/files/styles/ckeditor/public/text_images/b6eb3c4ace90e72838594d8b8e83ae7d.jpg?itok=h1HxDLmt)
Так звані втрати відбуваються з кількох причин – пориви труб в будинку, махінації з лічильниками, незаконне підключення до внутрішньобудинкової системи. І через те, що весь будинок, разом з комунікаціями, підвалом і дахом – власність мешканців, відповідати за втрати води в будинку доведеться мешканцям.
Тому перший крок для економії води –
переконатися, що труби в будинку знаходяться в задовільному стані і вся вода враховується лічильниками. Після цього варто задуматися про економію у власній квартирі. Як розповіла сайту "Сегодня" експерт в сфері енергоефективності Ганна Шумейко, середньостатистична українська сім'я використовує "даремно" сотні літрів води.